počet produktů: 0
cena: 0,00 Kč
kontaktní formulář
chci zaslat dotaz
Odběr novinek
Přihlásit k odběru
možnosti plateb

nejprodávanější produkty
nejnovější produkty

Vybíráme první golfovou výbavu

Chcete začít hrát golf a nevíte, co k tomu potřebujete? Můžete si zahrát na hřišti, i když nemáte zelenou kartu? Kde trénovat?

Zde najdete rady pro začínající golfisty.

Vybavení
Chci zkusit odpaly a nechci zatím moc investovat
Zájemcům o golf, kteří si chtějí pouze zkusit odpaly a nechtějí si kupovat celou sadu holí, doporučujeme koupit za několik set korun golfovou hůl (říká se jí "železo") číslo 7, případně 6 nebo 8. V našem internetovém golf shopu je najdete v kategoriích nazvaných "Jednotlivá železa". A také si pořiďte putter. To je hůl, kterou doťukáváte míček do jamky. Patování můžete trénovat i doma na koberci nebo hůl použít na minigolf. Nabídku putterů najdete na stránce Puttery.
Golfové hole se také rozlišují na pravé a levé - pravé hole potřebujete, pokud při zaujetí postoje stojíte pravým ramenem dál od cíle, levým ramenem míříte k cíli. Jste pravák, ale máte pocit, že musíte držet hůl na druhou stranu? Pro vyzkoušení si kupte klidně levou hůl, která je vám přirozenější, ale jestli se chcete golfu víc věnovat, tak se raději před nákupem s námi poraďte.

Vím, že se golfu budu věnovat
Pokud si myslíte, že se golfu budete věnovat, tak je lepší zainvestovat už do setu holí, který vám nějakou dobu vydrží. Cena holí tak bude výrazně výhodnější a v setu už budete mít i dřeva nebo driver, putter, bag a další nezbytné golfové příslušenství pro hru.
Můžete si pořídit buď levnější půlset nebo dražší kompletní set. Půlset by měl obsahovat – fervejové dřevo 3 nebo 5, železa 5, 7, 9 a SW (sand wedge), putter a bag. Sice se jedná jen o půlset, ale pro golfový začátek, získání zelené karty a hru na hřišti je naprosto dostačující. Půlsety najdete ve stejné sekci, jako kompletní sety (odkazy jsou v následujícím odstavci).

Pokud se rozhodnete pořídit si kompletní golfový set, ten by měl určitě obsahovat:

  • 1) Sadu golfových holí zvaných železa, která by měla obsahovat alespoň 6-SW (tzn. železa 6, 7, 8, 9, pitch wedge, sand wedge), nabídku najdete na stránkách: pánské sety, dámské sety, dětské sety . Na těchto stránkách jsou přímo nabídky na kompletní sety, takže si je rovnou můžete prohlédnout a srovnat si konečné částky, pokud si všechny položky do setu koupíte samostatně - cenově to vyjde výrazně rozdílně.
  • 2) Drivery (tzn. dřevo číslo 1),
  • 3) Fairwayová dřeva číslo 3 nebo 5, ale místo těchto holí začátečníkům radíme spíš Hybridní golfové hole (nebo také rescue golfová hůl). Většinou hráči mají v bagu hybridní hůl číslo 3 nebo 4
  • 4) Putter. Základními typy jsou mallet (větší tvar) a blade (úzký tvar) - konkrétní výběr záleží na pocitu, jaký hráč s daným typem má. Naší nabídku golfových putterů najdete na stránce Puttery . Při nákupu přes internet si putter nevyzkoušíte, takže se musíte smířit s tím, který je v sadě, ale při nákupu v prodejně nabízíme možnost výměny putteru ze setu za jiný z naší nabídky. Začátečník většinou rozdíly nepozná, ale je příjemné mít putter, který se vám líbí.
  • 5) Golfový bag, do kterého dáte všechno potřebné výše uvedené golfové vybavení, ale i třeba svetr, nepromokavou bundu, jídlo nebo pití. Rozmyslete si, zda chcete samostatně stojící bag nebo bag určený na vozík (cart bag). Je příjemné mít bag s nožičkami (stand bag), protože při tréninku na drivingu stojí a nemusíte ho pokládat, ale na druhou stranu pak na většinu vozíků jdou hůře připevnit. Široký výběr je na stránce Bagy. Jestliže plánujete nákup malého počtu holí a budete jezdit trénovat veřejnou dopravou, pořiďte si raději tzv. pencil bag. Ostatní už je jen otázkou volby designu a cenové kategorie. Stejně jako u putterů nabízíme možnost výměny bagu z kompletního golfového setu za jiný, který se vám bude více líbit - počítejte ale s příplatkem, protože samostatné bagy jsou vždy dražší, než bagy v kompletním setu.

 

A mám si koupit kompletní set nebo to poskládat jednotlivě?
Vše je na vašich prioritách a cenových možnostech. Pro hru začátečníka stačí kompletní set, ale hole nejsou vyrobeny z tak kvalitních materiálů, jako hole, které si kupujete jednotlivě. Dražší hole jsou snáze hratelné a vydrží do nižšího HCP, tzn. i při vašem zlepšování budou sloužit déle. Takže zájemce si musí zvážit, jak bude trénovat a jak se bude golfu celkově věnovat. Ten, kdo si zajde na golf jednou týdně, může vydržet s levným kompletním setem několik let. Ale golfista, který bude trénovat a hrát několikrát týdně, pocítí potřebu lepší výbavy už po první sezoně. A jste vyšší, menší, máte delší nebo kratší prsty, pomalejší švih? Vyplatí se potom dražší značkové golfové hole nechat udělat na míru - u nás máte úpravy zdarma v ceně a hratelnost holí pro vás bude lepší. Úprava kompletního setu není v ceně, takže se nakonec takový set prodraží.

Do nutného golfového vybavení začátečníka ještě dále patří:

  • 6) Golfové míčky. Těch není nikdy dost. Začínající golfista rozhodně nepotřebuje nové míčky. Nové golfové míčky ocení až velice dobří hráči s mnohaletými zkušenostmi, proto si radši kupte levnější Hrané golfové míčky . A takové balení 50ks není od věci. Máme zákazníky, kteří ročně utopí i několik set míčků. Jsou trenéři, kteří hráčům tvrdí, že hrané míčky jsou špatné a že si je nemají kupovat, ale jak to udělat, když i nový míček, který jednou odpálíte, je už vlastně hraný? Takže záleží na kvalitě ohraných míčků. Rádi vám s výběrem poradíme. Pro začátek vám stačí nějaký levný mix míčků různých kvalit (A/B), na trénink si vyberete lepší a při hře jamky, kde je nějaká voda nebo roští, vezmete ten nejošklivější, kterého vám nebude líto. A chcete i nějaké kvalitní míčky? Vyberte si značkové (Callaway, Titleist, Nike, Bridgestone, Srixon apod.) kvality A. Ideální tedy pro vás bude balení hraných míčků mix A/B Premium, ve kterém jsou více i méně hrané míčky, horší i lepší značky. Rozhodně začátečník nepotřebuje nejdražší měkké míčky typu Titleist Pro V1, Callaway Tour, Nike One, protože s nimi ani neumí hrát a jemu to ve hře nepomůže, spíše naopak.
  • 7) golfová týčka. Slouží k snadnějšímu prvnímu odpalu na jamce, ať driverem, dřevem, hybridem nebo železem. Používají se umělohmotná nebo dřevěná. Umělohmotná vydrží dlouho, dřevěná týčka se často lámou, ale zkušenější hráči na ně nedají dopustit. Čím větší máte driver, tím vyšší Týčka by měla být, pokud odpalujete železy, stačí vám týčka nižší
  • 8) golfová rukavice. Velice důležitá už pro začátek. Pomáhá vám držet pevně hůl a chrání ruce začátečníků před mozoly. Praváci si pořizují levou rukavici, leváci pravou. Je nutné si ji vyzkoušet, aby vám doopravdy sedla a vy jste tak měli pevné držení hole. Špatné držení hole má za následek rychlé odření rukavice, proto doporučujeme začít raději s levnější syntetickou kůží, která je silnější a víc vydrží. Dražší kožené rukavice jsou pocitově příjemnější a mnohem lépe "sednou".
  • 9) golfové boty. Nejsou tak nezbytné pro začátek, ale určitě je časem budete muset koupit. Jejich funkcí je držet pevně nohy při odpalu a občas vás na mokrém povrchu spajky na podrážce zachrání před uklouznutím a pádem. Také jsou v naprosté většině nepromokavé, což oceníte nejen při dešti, ale i při ranní rose.
  • 10) ostatní doplňky. Už kvůli etiketě a místním pravidlům byste měli mít určitě vypichovátko, potřebovat budete markovátko (nemusíte si kupovat, stačí i mince). Hodit se může i ručník na otírání míčků, holí a rukou. Ve slunečném období určitě nezapomeňte opalovací krém.

A na kolik mě to vyjde?
Seznam vypadá dlouhý, ale pokud si pořídíte kompletní golfový set, ve kterém najdete všechno golfové vybavení z bodů 1-5 nebo půlset, tak od nás dostanete vše potřebné a určitě se dostaneme na cenu mezi 6 000-10 000 korunami. Při nákupu značkové sady sestavené z jednotlivých komponent vás výbava vyjde pravděpodobně v rozmezí 18-30 tisíc korun.
Pokud chcete kvalitní hole a nemáte chutˇ se probírat všemi sekcemi s jednotlivým vybavením, nakupte si na začátek železa 5-SW (bod 1), putter (4), míčky (6). Pokud si koupíte i bag a týčka, tak už toto vybavení vám bude stačit, abyste si mohli jít zahrát na veřejné hřiště.

Stále se ztrácíte? Neváhejte se nás zeptat. Můžete nás kontaktovat telefonicky na telefonních číslech uvedených na stránce Kontakty. Výrobcům se zaručujeme, že budeme nabízet nejlepší možný servis, , který určitě také požadujete. Proto nedoporučujeme poslat dotazy na vhodnou výbavu emailem - pro nejvhodnější volbu potřebujeme mnoho informací, které je nejlepší konzultovat osobně nebo telefonicky, můžete také využít online chat na našich stránkách.

A můžu si jít zahrát i když nemám žádnou zkoušku nebo členství v klubu?
Samozřejmě! Golf je jako každý jiný sport a není potřeba se hned někde sdružovat a dělat si na to řidičák.
Odpalovat na cvičném odpališti (driving range) může kdokoliv a kdykoliv - půjčíte si od nich míčky, které odpálíte a oni si je potom zase posbírají. Většinou vyjde jeden míček na 1-2 koruny. Driving bývá u každého hřiště, ale může být i samostatně. Za uvedenou cenu, tzn. 1 míček za 1 korunu, vám míček pouze půjčují, takže si jej neodnášejte domů jako suvenýr. Zkušenější hráči vědí, že ten míček s proužky jste si pravděpodobně nekoupili, takže vás budou považovat za zloděje. U drivingu si můžete vyzkoušet také puttování a chipping.
Golf si můžete zahrát i na hřišti, kterým se zažilo označení veřejné hřiště (někde také anglickým názvem Public). Je vhodné se před tím přečíst něco o etiketě, obléknout si tričko s límečkem a místo džínů nějaké plátěné kalhoty a prostudovat alespoň základní pravidla. Nemáte o pravidlech zatím ponětí? Nekupujte si ta nejlevnější za 50 korun, protože jsou pro začátečníka velice nepřehledná a čtivá asi jako Sbírka zákonů. Pořiďte si buď velice přehledná Záhadná golfová pravidla v kroužové vazbě nebo Ilustrovaná pravidla. Vše najete na stránce Pravidla golfu.

Odkazy
Online lekce golfu, které jsou zdarma, najdete například na stránce Golfzóna.sk